Altın ve Dolar Sahiplerinin Dizlerinin Bağı Çözülecek: “Yarın Başlayacak! Hazırlanın”

İran’ın İsrail’e yönelik misilleme saldırısı yapacağına dair beklenti, geçtiğimiz hafta değerli madenler tarafında tarihi yükselişlerin yaşanmasına neden olurken, uzun süredir beklenen operasyon dün gece itibarıyla başladı.

Jeopolitik risk faktörünün artması ve bölgesel bir savaş ihtimali, altın ve gümüş gibi emtialara olan talebi artırırken, Türkiye’de iç piyasalar, Kurban Bayramı nedeniyle kapalı olduğundan yaşanan gelişmelerden nispeten oldukça az etkilendi.

Buna karşın tüm yatırımcıların gözü kulağı, yarın açılacak piyasalara dönmüş durumda. Dolar kurunda nelerin yaşanacağı, altın fiyatlarının hangi seviyelere yükseleceği gibi birçok bilinmezin yanıtını arayan yatırımcılar, yaşanacaklar hakkında detaylıca açıklama yapacak uzmanların sözlerine kulağını çevirmiş durumda.

Kapalıçarşı piyasalarının nabzını tutan ekonomist İslam Memiş, dün gece başlayan saldırıların ardından hem altın hem de dolar tarafında pazartesi günü itibarıyla tarihi değişikliklerin görüleceğini belirterek, yatırımcılara peş peşe önemli uyarılarda bulundu:

“PAZARTESİ GÜNÜ BORSA İSTANBUL’DA DEVRE KESİCİLER ÇALIŞABİLİR”

İran, İsrail’e beklenen misilleme saldırısını yaptı. Küresel ekonomilerde, bu haberle birlikte sert dalgalanmalar olacak ve artık dünya bu günden itibaren yeni bir savaş fiyatlaması içerisine girecek.

Bugünlerde oldukça temkinli yatırımlar yapmak gerekiyor. Ramazan Bayramı nedeniyle piyasalar kapalı, bu Türkiye için büyük bir avantaj. 2431 dolar seviyesine kadar yükselen bir ons fiyatı vardı, burada panik alımı yapmamanıza ilişkin ciddi bir uyarım oldu. Akşam saatlerinde 100 dolara kadar bi geri çekilme yaşandı. Gram altın/TL fiyatında da140 liralık düşüş görülmüştü. Bu panik havasında açık pozisyonunun olmaması için çok fazla uyarılarda bulundum.

Bugünden itibaren bütün dünyadaki yatırımcıların daha fazla ‘batak’ vereceği bir süreç başladı. Konu savaş olunca, küresel ekonomik belirsizlikler ve dünya ekonomisinde büyük bir kara delik oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu bir çatışma değil, büyük bir savaşın hatta 3. dünya savaşının kapılarını açan büyük bir başlangıç olacaktır. Bu süreçte kişiler artık varlıkları üzerinden “Düşecek mi yoksa yükselecek mi?” cümlelerini çöpe atabilir.

Bu saatten sonra kişilerin, ellerindeki birikimlerin miktarına odaklanması gerekiyor. Bu günden itibaren düşecek mi ya da yükselecek mi diye bir şey yok. 2022 yılında büyük bir ‘sıfırlama’ işlemi başladı. Milyarlarca insanın varlıkları erimeye devam ediyor ve sermaye hızla el değiştirecek. Önemli olan şu; haftaya piyasalar nasıl bir açılır yapar? Türkiye bu yaşananlardan nasıl etkilenir ve açılış sonrasında ne yapmamız gerekiyor?

Malum BIST100 endeksi, İsrail ve İran gerilimi piyasalarda konuşulmaya başlandığında bu durumdan pozitif etkilenmişti ve Borsa İstanbul tarafında 9 bin 814 puandan kapanış görmüştük. Bu hareketlilik borsa yatırımcılarının iştahını biraz daha artırdı. 9 bin seviyesinde borsa tarafından çıkış yapmıştık ve varlıklarımızı gümüş tarafına kaydırmıştık.

“DOLAR KURU GELECEK HAFTA 35 LİRAYA FIRLAYABİLİR”

Pazartesi günü devre kesiciler büyük bir ihtimalle devreye girer. Sadece Türkiye’yi kast etmiyorum, bütün dünya borsalarında sert düşüşler yaşanacaktır ve kaçınılmazdır. Dolar kuru haftayı 32.35 TL seviyelerinden tamamlamıştı. Sık sık uyarmıştım ve ucuz kalanın dolar ile Euro olduğunu söylemiştim. Özellikle ons altın tarafında düşüşleri fırsata çevirmek için dolar pozisyonumuzu koruyoruz ancak yatırım için düşünüyorsanız Euro ucuz kaldı.
Şu anda ucuz kalan bir döviz kuru var ama Pazartesi günü itibarıyla dolar/TL 35 lira seviyesini yukarı yönlü kırabilir. Bu yılla alakalı yol haritamızda bir değişiklik yok. 40-45 lira seviyesini beklemeye devam ediyoruz dolar tarafında. Piyasa hangi yönde ilerlerse, piyasalarla inatlaşmadan elimizdeki pozisyonları kısa vadeli imkanlara çevirebiliriz.

“GRAM ALTIN O TARİHTE 3000 LİRAYA FIRLAYACAK, 3500’Ü ZORLAYACAK”

Ons altın tarafında 2343 dolar seviyesinden haftayı tamamlamıştık. 2431 dolar seviyesine kadar yükselmişti, panik alımı yapmayın konusunda önemli uyarılarım olmuştu. Cuma günü itibarıyla 100 dolar gerileme oldu.

İran bir adım atarsa, bu savaş başlarsa ons altın 3000 dolar seviyesine kadar yükselir, hava yumuşarsa 2200 dolara kadar geriler demiştim. Birinci ihtimal gerçekleşti. İran ve İsrail savaşı başladı. Dolayısıyla burada 3000 dolar seviyesi artık sürpriz değil.

Gram altın/TL fiyatı serbest piyasalarda 2575 liradan haftayı tamamlamıştı. Bu yılki hedefimizde herhangi bir değişiklik yok, 3000 TL ile 3500 arasındaki beklentimiz sürüyor. Pazartesi günü itibarıyla gram altında 3000’li rakamlar görülebilir, sürpriz değil. Devamında kısa vade için 3500 lira seviyesine bakmaya devam edeceğiz. Söz konusu savaş olunca altın, gümüş ve petrol fiyatlarındaki yükselişler kaçınılmaz olacaktır. Altın fiyatlarındaki yükseliş beklentimiz devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir