Bu Sene Kurban’da Tavuk Keseceğiz: Piyasa 100 Bin TL Sınırını Aştı

Kurban Bayramı öncesi piyasada fiyatlar cep yakıyor. Mezbaha kasapları bile kurbanı kesmek için 5 bin TL bıçak parası istiyor.

Kurban Bayramı piyasası şimdiden cep yakıyor. Küçükbaş kurbanlıklar 20 binden TL, büyükbaş kurbanlıklar ise 100 bin TL’den satışa çıkarken, İstanbul’un iki yakasında farklı fiyatlar söz konusu. Mezbaha kasapları ise kurbanlık kesimi için 5 bin TL bıçak parası istiyor.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalırken, kurbanlıklar da alıcılarını bekliyor. Küçükbaş kurbanlıklar geçtiğimiz yıl ortalama 7 bin TL’den satılırken bu yıl 15-25 bin TL arasında alıcı buluyor. Bir yıl önce 60 bin TL’den yıl satılan büyükbaş kurbanlıklar ise bu bayramda 100 bin TL’den başlayıp, 300 bine TL’ye kadar yükseliyor. İstanbul’da Eyüpsultan, Başakşehir, Sancaktepe, Ataşehir ve Pendik’te hayvan kesim alanları kurulurken, vatandaşların bu alanlar dışında kurban kesmeleri ise yasak

“HER KASAP KURBAN KESEMEZ”

Büyükbaş kurbanlık kesim fiyatının 5 bin TL olduğunu sözlerine ekleyen Yardımcı, “Her kasap kurban kesemez. Kurbanlık kesimi yapanlar, eğitim merkezlerinden 20 günde sertifika alarak kasap oluyorlar. İşin ehli olmayanlar ise elini, kolunu keserken hastanelik oluyor. Vatandaş, ilk gün ‘erkenden kurbanımı keseceğim’ diye acele etmesin, bayram boyunca birçok kasap gece yarısına kadar açık olacak” bilgisini paylaştı.

“ETLERİ POŞETLEMEYİN”

Belediyelerin, mezbaha kesicisi kasapları görevlendirdiğini de dile getiren Yardımcı, şu bilgileri paylaştı: “Kesim alanlarında kurban poşetlerinden hijyen malzemelerine kadar pek çok detay mevcut. Veterinerler, hayvanların durumlarını kontrol ediyor, etleri inceleniyor. Bu sene bayramda hava çok sıcak olacak, dini görevini yerine getirecek vatandaşlar etlerini poşetlemesin. Poşetlenen et hem yanar hem yeşillenir. Kesim sonrası mümkünse etlerin klimalı bir odada ve üst üste gelmeyecek şekilde birkaç saat dinlendirilmesi gerekiyor.”

“ÇOCUKLARIN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE KESMEYİN”

‘KRAL’ PAZARIN GÖZDESİ

Öte yandan bu yıl İstanbul’daki kurban pazarları arasında en kilolu büyükbaş ise Sakarya’dan İstanbul Esenyurt’a getirilen bir ton 200 kilogram ağırlığındaki Kral isimli boğa oldu. Kral’ın sahibi Cüneyt Taş, görenleri hayrete düşüren boğayı 5 ay önce Ağrı’daki bir besiciden satın aldığını belirtirken, “Böylesi büyükbaşlar kolay yetişmiyor. Kral’a çocuğumuz gibi bakıyoruz” dedi.

Bir devenin kurban kesilmesi için 5, sığır veya mandanın 2, koyun ve keçilerin de bir yaşında olmaları gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, vekaletle kurban kesim bedelini ise 11 bin 750 TL olarak belirlediklerini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir